Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozhovor s Kishimotem Masashim z 16.dubna 2006 - 1.část

7. 9. 2008

Překlad rozhovoru z 16. dubna 2006, kdy redaktoři Shonen Jumpu vyzpovídali Kishimota-san. Rozhovor byl následně rozdělen na dvě části a vyšel v květnovém a červnovém čísle.

Když nám zavázali oči, ani to moc nebolelo. Neměli jsme strach, i když auto mělo tmavá skla - naopak jsme se cítili v bezpečí. Černí ochránci byli docela přátelští. Hostili nás zeleným čajem a polévkou ramen, zatímco jsme ujížděli vstříc neznámému cíli, kde na nás čekal tajemný vypravěč Kishimoto Masashi, tvůrce Naruta.
Kishimoto-sensei byl zdvořilý a hovořil mírně. Vyprávěl nám o svém dětství, o světě Naruta a o tom, jak manga skončí - i když neprozradil všechno. A pak se rozplynul v oblaku kouře...

ObrazekZačneme nejdůležitější otázkou, na kterou by nejen naši čtenáři rádi znali odpověď: Co je tohle z věc? Šušká se, že je to rtěnka, kterou Naruto požívá při technice Sexy Jutsu...
(smích) Hodně japonských fanoušků mi položilo stejnou otázku. Co to je? Nevím. Nakreslil jsem to jen tak, nemá to žádný význam. Ale třeba se nad tím jednou zamyslím a zapojím to do příběhu.

Jsou některé postavy psané podle lidí, které znáte?
Možná mají něco z mých spolužáků, ale většinou se snažím vytvářet originální charaktery.

Narozdíl od ostatních nemají Sakura a Rock Lee žádné speciálí ninjutsu techniky, pro čtenáře je snadnější se s nimi ztotožnit. Myslíte, že právě proto jsou tyto postavy oblíbené?
Sakura je u vás ve státech oblíbená? No, ano, Lee má jen taijutsu. A Sakura je jako děvče slabší než ostatní. Takže je snadné pro ně mít pochopení - představují lidskou slabost.

Mohl byste nám prozradit něco víc o Narutově světě? Jací jsou ostatní obyvatelé, jaká je tam vláda, je to, co známe celý jeho svět?
Svět mimo ninja vesnice je úplně obyčejný. Lidé žijí normální život, pracují, podnikají a tak dál. Konohagakure, Vesnice skrytá v listí, tvoří vojenskou část země. Hinokuni, Země ohně, poskytuje ninjům území, kde mohou žít a ninjové ji na oplátku chrání. Co se týče vlády, tak v čele země stojí Daimyo, neboli zemští páni.
V každé zemi tedy vládne Daimyo a pod ním jsou vojenské jednotky se svými veliteli. Stejně jako u vás prezident a generální štáb. Stát je nadřazený ninja vesnicím, ale pokud spolu zemští pánové přestanou spolupracovat, často dochází ke vzpourám a převratům.
Celý svět zatím není kompletní (smích), takže to, co vidíte v příběhu není vše, co Narutův svět může nabídnout.

Teď, když máte rodinu, je pro vás těžší zvládat náročné pracovní podmínky? Neštve vás už někdy ten intenzivní rozvrh?
Za těch šest let, kdy se naplno věnuji Narutovi, jsem se nikdy nevztekal kvůli týdennímu pokračování. I když je fakt, že tenhle životní styl není pro hkaždého. Když jsem byl pouhým čtenářem mangy, říkal jsem si: "Proč nemůžou nakreslit víc?" Od doby, co jsem mangaka, si říkám: "Žádáte po mně nemožné!" (smích)

Vytvořil už některý z vašich asistentských kreslířů vlastní mangu?
Ano, Osamu Kajisa vydal své dílo Tatoo Hearts.

Prožil jste šťastné dětství - co vás inspirovalo k napsání příběhu o outsiderovi?[/color][/b]
Zas až tak šťastné dětství to nebylo. Možná to tak vypadá podle deníkových zápisů v dílech mangy... Ale tam jsem schválně psal jen ty věci, které by čtenáře zaujaly.
Zažil jsem pár těžkostí, jako každý. Ve škole jsem nikdy nebyl v centru pozornosti, spíš jsme zůstával stranou. Nic mi moc dobře nešlo. Nevynikal jsem ve studiu ani ve sportech. Proto dokážu pochopit Narutův pocit, že je smolař. Vlastně ani nemám rád lidi, co jsou příliš dokonalí. (smích)

Oda-sensei říká, že už ví, jak skončí jeho One Piece. Znáte vy konec Naruta?
Ano, poslední díl už mám "nakreslený" v hlavě. Vím, jaké bude rozvržení, texty i obrázky. Nejen samotný příběh, ale i vizuální stránka je kompletní. Teď už mi zbývá jen dobrat se k tomu závěru, ještě je stále třeba vyřešit spoustu věcí. Možná jsem zavrhl zbytečně moc nápadů, asi se k nim budu muset vrátit...

Sledujete baseball nebo jiný americký sport?
Americký sport? Když začala ve Weekly Shonen Jump vycházet manga o americkém fotbalu, Eye Shield 21, tak jsem se začal občas dívat na fotbal v televizi. Taky mám rád basketbal... Ale baseball je mi nejbližší, protože jsem ho kdysi hrával. Ani ve snu by mě tenkrát nenapadlo, že japonští hráči dosáhnou výsledků jako v Mayor League.

Je ještě něco, co jste zatím nezařadil do mangy, ale chtěl byste?
Jak nápady přicházejí, snažím se je využít. Myslím, že jsem použil vše, co šlo, takže vymýšlím něco nového. Zatím jsem třeba moc neřešil milostné vztahy...

Jak vás napadají ty úžasné bojové scény a dějové zvraty?
Při kreslení poslouchám hudbu, která nějak vysthuje děj.

Jaký druh hudby?
Poslouchám všechny žánry, japonské i zahraniční. Z těch nejaponských například filmové soundtracky nebo hudbu z počítačových her.

Co se vám nejvíc líbí na Jump Festivalu?
To, že potkám čtenáře a poznám, jací jsou. Je to příjemná změna, když jinak trávím většinu času zavřený doma v pokoji u kreslení.

Ve spojených státech vznika spousta her s tématikou Naruta. Mohl byste nám říct, jestli máte nějakou oblíbenou a proč?
Každou z nich jsem hrál alespoň jednou, líbí se mi hlavně ty bojové.

Hrajete i jiné hry?
Ano, hraji různé hry na různých platformách. Mám doma všechny: Nintendo, Segu a SONY. A xBox.

Bojíte se hadů?
No, zrovna je nemiluju. Líbí se mi detail jejich kůže, ale jinak je nesnáším.

Máte nějaký vzkaz pro americké fanoušky?
Amerika je rozáhlá země s různorodým publikem. Umíte se bavit, jako nikdo jiný. Francie například je známá svým dobrým vkusem, ale když dojde na zábavu a showmanství, není nad Hollywood. Disney je v tomto směru nepřekonatelný. Proto jsem rád, že mou práci uzná publikum s tak bystrýma očima.

Perlička na závěr - Kishimoto-sensei zodpoví poslední otázky jako Kakashi, učitel Naruta, Sasukeho a Sakury.

Čím vás naposled vaši studenti překvapili?
Překvapili? Já jsem hodně vypočítavý, takže není snadné mě překvapit. *smích* Nicméně... Naruto je hyperaktivní a vždycky udělá to, co si zamane. Ale kupodivu se z toho nakonec vyklube správná věc. Je to dříč.
Samozřejmě, Sasuke je elitní ninja, ale ne vždy je užitečný - je totiž lajdák. Takže nejsem ani tak překvapený, jako spíš zklamaný.
Sakura se snadno vytočí, ale má dobrou paměť.

Co je silnější: písek, nebo zvuk?
Hm, myslím si, že Zvuk nakonec zvítězí.

Který z vašich žáků by byl nejlepším instruktorem?
Možná Sakura. Má nějaké protivné vlastnosti, jako sledování Sasukeho a tak. Ale z těch tří je nejnormálnější. Naruto je idiot a Sasuke není učitelský typ, je moc uzavřený.

Jaká byla nejhorší věc, kterou vám udělal váš sensei během tréninku?
(Kishimoto-san dlouho přemýšlí, aby ukázal, jak je otázka pro Kakashiho těžká.)
Byl jsem vynikajíc student, takže jsem nikdy netrpěl.

Obrazek

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář